افزایش هفت و نیم درصدی طلاق و کاهش شش و نیم درصدی ازدواج در کردستان

معاون سیاسی استاندار کردستان در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان که روز دوشنبه (۳۰ بهمن) برگزار شد، در خصوص افزایش میزان طلاق در استان عنوان کرد: آمار موجود در بحث طلاق نگران کنندە است البته این مبحث تنها مختص بە کردستان نیست و کل کشور با آن روبروست که با توجە بە وضعیت کلی کشور آمار طلاق در استان پایین تر است اما با در نظر گرفتن بافت اجتماعی، آداب و رسوم و مذهب مردم منطقە این آمار جای نگرانی دارد.

حسین خوش اقبال در ادامه خواستار کار کارشناسی و دخیل کردن متخصصان و اساتید دانشگاە برای کاهش آمار طلاق شد و گفت: طلاق علل مختلفی دارد، اما یکی از دلایل اصلی آن نبود اشتغال است که سبب افزایش سایر آسیب های اجتماعی هم می شود و تاکید کرد همە دستگاەهای امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی ائمه جمعه در قبال اشتغال مسئولیت دارند، چرا کە افزایش اشتغال، کاهش آمار طلاق و سایر نابهنجاری های اجتماعی را در پی دارد.

وی خاطرنشان کرد: همە باید راهکارهای درست و دقیقی را برای برون رفت از مشکلات ارائه کنیم و لازم است مصوبات جلسات قبلی و میزان پیشرفت و اجرای آنها هم پیگیری شود.

کاهش ۶٫۵ درصدی ازدواج در کردستان

همچنین در این جلسه معاون امور اسناد هویتی ثبت احوال کردستان با اشاره به میزان ازدواج های به ثبت رسیده در ۱۰ ماهه امسال عنوان کرد: امسال ۱۲ هزار و ۸۴۵ مورد ازدواج در استان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۶٫۵ درصدی را نشان می دهد. سجادی میانگین سن ازدواج مردان استان را ۲۷ سال و زنان را ۲۳ سال اعلام کرد و افزود: سنندج دارای بالاترین میانگین سنی ازدواج آقایان در ۲۸ سال و سقز هم بالاترین میانگین سنی ازدواج بانوان در ۲۴ سال است.

وی در ادامه به ثبت سه هزار و ۵۳۰ واقعه طلاق در ۱۰ ماهه امسال در استان اشاره و عنوان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷٫۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. معاون امور اسناد هویتی ثبت احوال کردستان، شهرستان های مریوان و قروه را دارای بیشترین نرخ طلاق و سروآباد و بانه را دارای کمترین نرخ طلاق در استان عنوان کرد. وی میانگین سنی طلاق در مردان کردستانی را ۳۵ سال و زنان را ۳۰ سال اعلام کرد و گفت: ۵۷٫۷ درصد از طلاق های به ثبت رسیده استان در پنج سال اول زندگی مشترک و ۱۹٫۸ درصد هم مربوط به کمتر از یک سال زندگی مشترک بوده است.

سجادی در ارتباط با میزان ولادت در استان نیز گفت: در ۱۰ ماهه امسال ۲۵ هزار و ۲۰۱ واقعه تولد در استان به وقوع پیوسته است که یک دهم درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد. وی با اشاره به اینکه ۹۹.۶۷ درصد از ولادت ها در مهلت ۱۵ روزه به ثبت رسیده است، افزود: شهرستان های بانه و مریوان بیشترین آمار ولادت و سروآباد و بیجار کمترین میزان را داشته اند.

سیدمحمد صادق سجادی میزان ولادت شهری و روستایی را به ترتیب ۱۷ هزار و ۹۵۸ و هفت هزار و ۲۴۳ واقعه اعلام کرد و گفت: در ۱۰ ماهه امسال همچنین شاهد ۱۲ هزار و ۹۹۹ واقعه تولد پسر و ۱۲ هزار و ۲۰۲ واقعه تولد دختر بوده ایم. وی با اشاره به اینکه به طور متوسط در هر ماه شاهد ۲ هزار و ۵۰۰ واقعه تولد هستیم، عنوان کرد: همچنین به طور میانگین در هر شبانه روز ۸۹ نوزاد و در هر ساعت سه نوزاد در استان متولد می شوند.

سجادی نسبت جنسی ولادت را در استان ۱۰۶.۵ درصد عنوان کرد و گفت: در واقع در برابر تولد هر ۱۰۰ دختر، ۱۰۶ پسر به دنیا می آیند. وی بیشترین میزان موالید استان را در مرداد ماه با دو هزار و ۸۳۳ واقعه و کمترین را در دی ماه با دو هزار و ۳۶۱ واقعه اعلام کرد .

معاون امور اسناد هویتی ثبت احوال کردستان، میانگین سن مادران استان را ۲۹ سال برشمرد و اعلام کرد: کمترین میزان سن مادران را بانه با ۲۸ سال و بیشترین را سنندج با ۳۰ سال داشته است. وی به آمار چندقلوزایی هم در استان اشاره و عنوان کرد: از کل ولادت های به ثبت رسیده استان، ۲۴ هزار و ۴۲۷ مورد تک قلو، ۳۶۳ مورد دو قلو و ۱۶ مورد سه قلو بوده اند.

فوت ۶۱۰۷ نفر کردستانی در ۱۰ ماهه امسال

سجادی در ادامه با اشاره به میزان مرگ و میر در استان، ذکر کرد: در ۱۰ ماهه امسال شش هزار و ۱۰۷ مورد فوت در استان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۹ دهم درصد افزایش را نشان می دهد که میزان وفات در شهرها و روستاهای استان به ترتیب سه هزار و ۹۱۶ مورد و دو هزار و ۱۹۱ مورد بوده که شامل فوت سه هزار و ۴۲۰ نفر مرد و دو هزار و ۶۸۶ نفر زن بوده است.

معاون امور اسناد هویتی ثبت احوال کردستان نسبت جنسی حاصل از ثبت وفات را برابر ۱۲۷٫۳ درصد دانست و گفت: در برابر فوت هر ۱۰۰ زن در استان ۱۲۷ مورد فوت مرد به ثبت رسیده است. وی با اشاره به اینکه به طور میانگین در هر ماه ۶۱۱ نفر در استان فوت می کنند، اعلام کرد: در هر شبانه روز به صورت میانگین ۲۰ واقعه فوت و در هر ساعت یک مورد به ثبت رسیده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی