بازگشت آب بی کیفیت به منازل شهروندان/ زنگ خطر بحران آب در سقز / در صورت عدم جلوگیری از ورود فضولات حیوانی به چراغ ویس ، در چند سال آینده آب این سد غیر قابل شرب خواهد شد

بازگشت آب بی کیفیت به منازل شهروندان/ زنگ خطر بحران آب در سقز / در صورت عدم جلوگیری از ورود فضولات حیوانی به چراغ ویس ، در چند سال آینده آب این سد غیر قابل شرب خواهد شد

از چند روز گذشته طعم آب سقز در بسیاری از محلات این شهر مجددا تغییر و نارضایتی شهروندان را به دنبال داشته است.

به گزارش ده نگی شار:

داستان آب سقز از چند سال گذشته به بحثی مکرر و تکراری تبدیل شده است . از چند روز گذشته کیفیت آب سقز مجددا دچار تغییرات جدی شده بطوری که طعم آب کاملا قابل درک است.

در این رابطه منبعی مطلع به خبرنگار ده نگی گفت هر ساله و با گرم شدن هوا و به تبع آن کاهش آب سد ، کیفیت آب دچار تغییر می شود . این منبع افزود: با توجه به اینکه در طول ۳ سال گذشته بیش از ۶۰ درصد آب شرب سقز از سد چراغ ویس تامین میشود ، هر ساله و با شروع فصل گرما کیفیت آب بشدت کاهش می یابد که عمده علت آن وجود فضولات دامی روستاهای اطراف سد است که درصورت جلوگیری از این مشکل در چند سال آینده سد چراغ ویس غیرقابل استفاده خواهد شد.

وی در ادامه افزود : سال گذشته نیز جلساتی با حضور مدیران کل استانی( جهادکشاورزی ، امور آب و …. ) در سقز برگزار شد اما متاسفانه خروجی مناسبی نداشت .

این منبع با بیان اینکه امور منابع آب تامین کننده و آبفا توزیع کننده است ، وظیفه حفاظت و نگهداری از منابع آبی و سدهای شهرستان سقز برعهده امور آب این شهرستان است ، اما تاکنون اقدامی در راستای ممانعت از ورود فضولات که بصورت مستمر در آب و از طریق روستاهای بالادستی به آب سد وارد میشود انجام نشده است.

حال زمانی که فضولات وارد آب رودخانه یا سد میشود میکروارگانیسم ها در کاسه سد جمع که خودبخود و بدلیل حضور در کنار هم بصورت تصاعدی افزایش می یابند که این امر باعث کاهش کیفیت در رنگ ، طعم و مزه آب میشود.

این منبع در پایان افزود : با توجه به افزایش دمای هوا و کاهش حجم آب سد ، کیفیت آب به مراتب بدتر از حالت کنونی خواهد شد.

ده نگي شار(۱۴۰۱/۰۴/۲۱)

@dangishar

پیج اینستاگرام

https://www.instagram.com/dangishar.ir/

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی