مجازات بە جرم رانندگی

‍ ‍ مجازات بە جرم رانندگی

✍🏽کیان مجیدی

➖ قصور رانندگان در تصادفات منجر به مرگ و میر پای ثابت حوادث جاده ایست .

▪️رانندگان بە تناسب مشکلات کمبودها و سختیهای کار تخطی و ارتکاب جرایمی بیش از مشاغل و اقشار دیگر را در پیش پای خود دارند و مازاد بر التهابات اقتصادی و اجتماعی واردە بر کشور ناگزیرند میزان خطرپذیری بیش از حد معمول را پذیرا باشند و در معرض انتقادات فراوان و محکومیتهای قضایی سپس عمومی باشند .

▪️فرض کنیم انتقاد و ایرادات واردە بر رفتارهای ترافیکی و تنگناهای رفتاری ناشی از سایر عوامل دخیل در افزایش فشار اقتصادی و روانی صحت داشتە باشد در اینصورت کنکاش در علل بروز شرایط موجود برای جامعە آماری وسیعی از فعالان بازار کار اجتناب ناپذیر است و تاخیر در چارەجویی بە صورت تصاعدی خسارات جانی مالی و روانی بە کشور تحمیل خواهد نمود.

▪️به ندرت یک راننده تاکسی با کت و شلوار اتوشده ادکلن زده و کفش واکس خورده در مسیرمان برخورده ایم رانندگان اتوبوس و مینی بوس را در لباس تعمیرکاران هم دیده ایم و رانندگان ناوگان بار و مسافر هم گاهی روزها به خانه و خانواده سر نزده اند و از ساده ترین موارد رفاهی محرومند .

▪️تحریمها و قوانین کار و تجارت جوانی تجربه و سرمایه بخش عظیمی از هموطنان و خانواده هایشان را با چالش مواجه کرده است قشر زحمتکش و خدومی که با مردم ارتباط مویرگی دارند و نقش غیرقابل انکار در بهبود شاخص های امید به زندگی و توسعه هر کشوری دارند اما سالهاست مشاغل سخت درآمد کمتری دارند و متهمان ردیف اول حوادث نیز آنها هستند و این عدالت اجتماعی را زیر سوال میبرد .

▪️به نظر میرسد فرسودگی ناوگان حمل ونقل عمومی – گستردگی حجم تخریب راهها – الزامات ترافیکی – بین راهی -پایانه – بیمه – تحریمها و تورم مانع از تمرکز آمار است و همین آسیب شناسی علمی و تعیین درصد تاثیرات منفی عوامل مختلف توسط مراجع قضایی علمی و رسانه ای را سخت کرده است.

▪️این موارد و بسیار دیگر کارکردهای زیرپوستی فراوانی دارند که رصد و محاسبه نمیشوند و گویا رانندگان قربانیان یک چرخەی معیوب تامین اجتماعی هستند .
در غیر اینصورت بعید است شرایط شغلی و اجتماعی مهیا باشد اما به هنجارهای متعارف پایبند نباشیم .

✔️ده نگي شار(۱۴۰۰/۰۹/۱۸)

@dangishar

✔️پیج اینستاگرام

https://www.instagram.com/dangishar.ir/

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی