عملیات انتقال آب شرب به ۱۰۰ روستای بانه بزودی اجرایی می شود

رئیس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی:

عملیات انتقال آب شرب به ۱۰۰ روستای بانه بزودی اجرایی می شود

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه امور مربوط به انتقال آب سد عباس آباد به روستاهای بانه انجام شده، عملیات انتقال آب شرب به ۱۰۰ روستا از این سد نیز به زودی اجرایی می شود.

محسن بیگلری شامگاه پنجشنبه پس از بازدید برخی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از سد بانه در نشست مسئولان حوزه های مرتبط اظهار داشت: بخش مهمی از منابع آبی این شهرستان به صورت روان آب از کشور خارج می شود.
وی افزود: برای تکمیل پروژه انتقال آب سد عباس آباد به شهر و روستاهای بانه، ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است که باید به پیمانکاران پرداخت شود تا این پروژه تکمیل شود.
بیگلری با بیان اینکه آب شرب بانه قابل مصرف نبود، تاکید کرد: در صورتی که پروژه اضطراری آب بانه به موقع انجام نمی شد امروز با نبود آب مواجه بودیم.
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: خط انتقال آب از شهر بویین به بانه ۱۰ کیلومتر طول دارد که اعتبار مورد نیاز آن تامین شده اما تاکنون عملیات اجرایی آغاز نشده است.
وی با اشاره به کمبود آب بخش کشاورزی در شهرستان بانه هم گفت: پروژه خط انتقال آب بانه به صورت دائمی تامین اعتبار شده و اجرای آن به زودی می شود که یکی از پروژه های ضروری در حوزه آب این شهرستان است.
سد عباس آباد در ۲۵ کیلومتری بانه و در بخش ننور و سد بانه در ۵ کیلومتری بانه و پایین دست روستای سبدلو در بخش مرکزی احداث شده است.
شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
اعضا کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه به کردستان سفر کردند.
شرکت در جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از جمله برنامه های نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی در روز اول این سفر بود.
کمیسیون کشاورزی، آب، خاک، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی یکی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی است، این کمیسیون بر اساس ماده ۶۲ برای انجام وظایف محوله درمحدوده کشاورزی، منابع آب، دام و طیور، شیلات، محیط زیست و هواشناسی مطابق ضوابط این آیین‏نامه تشکیل می‏شود.
کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است و باغداران استان با تولید سالانه بیش از ۴۵ هزار تن انگور دیم رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده اند، سیب، گلابی، زردآلو، هلو، شلیل، بادام، گیلاس، آلبالو، آلو و گردو از دیگر محصولات باغی کردستان است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی