زنجیره فولاد کردستان در ایستگاه مکان یابی

مسئولان و تیم مشاور فنی پروژه زنجیره فولاد کردستان تحقیقات میدانی مکان سنجی زنجیره فولاد کردستان را انجام دادند.

 زنجیره فولاد کردستان شامل شش واحد تولیدی است که قرار است سنگ آهن معادن سنگ آهن کردستان را فرآوری کند.

کارخانه‌های تولید کنسانتره سنگ آهن، گندله سازی، احیای مستقیم، فولاد سازی، آهک سازی و واحد نورد و آهن گرم ورق، واحدهای پیش بینی شده برای ایجاد زنجیره فولاد کردستان است که قرار است ظرف مدت سه تا چهارسال آینده با سرمایه گذاری سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در کردستان احداث شود.

پس از رایزنی‌های موثر مسئولان اقتصادی کردستان بالاخره زنگ راه اندازی زنجیره فولاد درکردستان زده شد و مسئولان و تیم مهندسین مشاورفنی پروژه زنجیره فولاد کردستان نتیجه تحقیقات و مطالعات خود را با حضور مسوولان ارشد اقتصادی کردستان در میان گذاشتند.

در این جلسه که معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان، رئیس سازمان برنامه و بودجه کردستان و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان حضور داشتند، نخست کارشناسان شرکت مهندسین مشاور فولاد تکنیک در حوزه‌های مختلف اطلاعات و مطالعات خود را درباره راه‌های اجرایی کردن زنجیره فولاد کردستان طرح کردند.

زنجیره فولاد کردستان وارد مرحله جدیدی شده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در این جلسه گفت: با نظر مساعد وزیر صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) و شرکت ملی فولاد ایران، زنجیره فولادکردستان به مرحله نوینی وارد شده است.

محمد دره وزمی افزود: جلوگیری از خام فروشی و فرآوری سنگ آهن کردستان یکی از دغدغه‌های مردم و دولت است.

به گفته وی، اکنون کار مکان یابی زنجیره فولاد در دستور کار قرار گرفته و عملا زنگ اجرایی شدن این پروژه زده شده است.

کردستان، صنعتی می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کردستان هم در این جلسه گفت: اجرای این پروژه ارزش افزوده و تکنولوژی را با خود به استان می آورد و کردستان را صنعتی می‌کند.

حسین فیروزی افزود: مردم کردستان قدردان کوشش‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت به جهت جلب توجه مجموعه دولت و دست اندرکاران دولت و بخش خصوصی به سنگ آهن به عنوان یکی از پتانسیل های کردستان هستند.

وی عنوان کرد: مساله اصلی کردستان ایجاد اشتغال است و کردستان دانش آموختگان زیادی درحوزه‌های فنی دارد که برای اشتغال آنها باید متناسب با صنعت چاره اندیشی شود.

فیروزی از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواست که همکاری صمیمانه‌ای برای راه اندازی زنجیره فولاد کردستان به عنوان بزرگترین سرمایه گذاری تاریخ کردستان با سرمایه گذاران داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: زنجیره فولاد یعنی زنجیره ارزش که همه بخش‌های کردستان به آن نیاز دارد.

صنعت مادر، موتور محرکه اشتغال صنعتی است

رئیس سازمان برنامه و بودجه کردستان نیز با اشاره به سابقه پیگیری مدیران اقتصادی دولت تدبیر و امید در کردستان برای اجرای این پروژه گفت: صنعت مادر، موتور محرکه اشتغال صنعتی و کمک به حل بحران اشتغال است و به همین جهت راه اندازی این پروژه با اهمیت است.

بهرام نصرالهی زاده گفت: اجرای این پروژه در۵۵۰ هکتار و در دو منطقه استان پیش بینی شده است و می‌تواند برای ۲ هزار و ۳۰۰ نفر بصورت مستقیم ایجاد اشتغال کند.

اعلام آمادگی برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی

یکی از مدیران شرکت ملی فولاد ایران نیز ضمن تقدیر از پیگیری‌های رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان برای اجرای این پروژه؛ از همکاری با سرمایه گذاران خارجی در اجرای این پروژه استقبال کرد و گفت: از هرگونه همکاری با سرمایه گذاران خارجی در اجرای پروژه زنجیره فولاد کردستان استقبال می‌شود.

احمدی، خواستار کمک مدیران استان و همکاری آنان با تیم کارشناسان و مدیران بخش‌های انرژی برای اجرای زودهنگام پروژه شد.

زنجیره فولاد کردستان زنجیره کامل است

به گفته مدیر تیم مطالعاتی پروژه در شرکت مهندسین مشاور فولاد تکنیک، زنجیره فولاد کردستان یعنی از سنگ آهن تا محصول نهایی یک زنجیره کامل است.

محجوب، تایید کرد: مطالعات اقتصادی پروژه پایان یافته و بازار این محصول و نیز میزان سرمایه گذاری آن که ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است، ارزیابی شده است.

وی گفت: کردستان به جهت معادن سنگ آهن با عیار مناسب از استان‌های اولویت دار تولید فولاد در کشور است، اما از نظر این کارشناس مکان سنجی این پروژه بسیار اهمیت دارد.

شرق کردستان محل احداث زنجیره فولاد کردستان

کارشناسانی که زنجیره فولاد کردستان را مطالعه کرده‌اند عموما بر این عقیده‌اند که بهترین مکان اجرای این پروژه شرق کردستان است و به همین جهت آنها در روزهای حضور در کردستان تحقیقات میدانی وسیعی را در شرق استان به انجام رسانند که بتوانند محل مناسب اجرای این پروژه را مکان یابی کنند.

براساس برآوردهای کارشناسی معادن کشف شده کردستان از لحاظ میزان ذخیره سنگ آهن، استان چهارم کشوراست و به گفته مهدی مرادی، معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان این میزان بیش از ۹۰میلیون تُن است.

شهرک بیجار، گلالی قروه، ظفرآباد دیواندره، سراب بیجار، میمون آباد قروه، افکند بیجار، صاحب سقز و قوله گوره سقز از جمله معادن کنونی سنگ آهن کردستان هستند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی