جشنواره تئاتر کوردی در گیرودار ناهماهنگی ها

میلاد امان الهی

برگزاری پرمخاطب ترین جشنواره تئاتر صحنه ای استان کوردستان در سایه کم رنگی نشانه های بودجه ای و تعامل میان مدیران شهرستانی و استانی در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. مشکلات مطروحه در این گزارش خاصه این جشنواره نبوده و دامن اغلب جشنواره ها را گرفته است.

جشنواره تئاتر کوردی که هر ساله باید در شهرستان سقز برگزار شود اینک به ایستگاه شانزدهم خود رسیده است. بعد از سالها تلاش هنرمندان، برگزار کنندگان ادوار جشنواره و مدیران شهرستانی و استانی بالاخره در دوره پانزدهم، گویا این جشنواره در تقویم جشنواره های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران قرار گرفت.

همان روزها که خبر ثبت جشنواره در تقویم هنوز داغ بود مدیرکل ارشاد اسلامی کوردستان تاکید کرد که منبعد برای برگزاری این جشنواه هیچ مشکل مالی وجود نخواهد داشت و همینطور در زمینه فضای برگزاری این جشنواره هم تا دوره شانزدهم قطعا پلاتوی جدید سقز به بهره برداری خواهد رسید.

با وجود این اوصاف در روزهای منتهی به برگزاری جشنواره شانزدهم و انتظار مردم و هنرمندان این عرصه برای حضوردر پرمخاطب ترین جشنواره تئاتر صحنه ای کوردستان، هیوا حاج محمدی رییس ارشاد اسلامی شهرستان سقز و دبیر این دوره، از تامین نشدن منابع مالی در زمان مطلوب خبر می دهد و می گوید «به امکان برگزاری جشنواره خوشبین نیستم .»

فرماندار سقز هم همچون رییس ارشاد شهرستان مطالبه گر واریز به موقع و تامین مالی جشنواره است و می گوید احتمالا تا ۹ آذر اداره کل ارشاد قسمتی از بودجه جشنواره را به حساب دبیرخانه واریز خواهد کرد . این در حالی است که زمان زیادی به برگزاری جشنواره باقی نمانده است.

روایت مدیرکل ارشاد اسلامی استان کوردستان از این مباحث متفاوت است. قلعه شاخانی مدعی است «هیچ وقت و هیچ سالی برای برگزاری هیچ جشنواره ای دچار مشکل مالی نبوده اند». وی هرچند زمان و مبلغ مشخصی را برای اولین پرداخت به دبیرخانه اعلام نکرد اما تاکید داشت که قبل از برگزاری قسمتی از بودجه در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

بنا بر اظهار دبیرخانه جشنواره، برای این دوره ۳ میلیارد ریال برآورد هزینه شده است و مطالبه واریز مرحه اول از استان طی نامه ای به تاریخ ۶آذر۱۳۹۸ حداقل ۵۰۰ میلیون ریال بوده که تا تاریخ انتشار این مطلب سرنوشت واریز آن نامعلوم است.

نیمه کار ماندن پلاتوی جدید هم بخشی دیگر از مشکلات جشنواره است که علیرغم وعده های مدیران استانی و شهرستانی تا این لحظه پیشرفت حداقلی داشته و بنا بر گفته رییس ارشاد اسلامی سقز مدتی است که پیمانکاربه دلیل تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها ادامه فعالیت را تعلیق کرده است. در این باره مدیرکل ارشاد باز امیدوارنه تاکید کرد که هیچ مشکل مالی در زمینه تکمیل پلاتو وجود ندارد و اتمام آن را قبل از پایان سال اعلام کرده است.

مشکلات ذکر شده فقط خاصه جشنواره تئاتر کوردی نیست و مدیران شهرستانی از بدهی به ترتیب ۵۰ میلیون ریال و ۳۳۰ میلیون ریالی جشنواره های سیاه مشق و جایزه کتاب سال خبر می دهند اما قلعه شاخانی با انکار این موضوع باور دارد که اداره کل ارشاد در تمام جشنواره های برگزار شده سهم خود را پرداخت کرده و گاها سهم نهاد هایی همچون شهرداری را هم متقبل شده است.

حال با این ناهماهنگی ها ،هنرمندان و مخاطبان جشنواره نمی توانند افقی روشن در ادامه ادوار این جشنواره ها ببینند و این مهم در پایین آوردن کیفیت تنها رویداد بین المللی شهرستان سقز بی تاثیر نخواهد بود. با وصف اینکه مسئولان استانی بر قطعیت برگزاری این دوره در موعد مقرر پافشاری دارند اما سوال اینجا در این وضعیت که سال‌هاست سایه بر برخی رویدادهای فرهنگی هنری افکنده است تا کی و با چه کیفیتی این جشنواره‌ها احتمال برگزاری دارند؟

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی