تکلیف منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان تا پایان ماه جاری روشن می شود

معاون رییس جمهور گفت: منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان پیشنهاد خود دولت بود و مشمول ایراد شورای نگهبان نیست و تا پایان ماه جاری دولت نظر خود در ارتباط با این منطقه را اعلام خواهد کرد.
جمشید انصاری در حاشیه برگزاری شورای اداری استان کردستان در جمع خبرنگاران در سنندج در پاسخ به این سوال که فرآیند ایجاد منطقه آزاد بانه و مریوان به عنوان یکی از مطالبات اصلی مردم این استان به کجا رسید، اظهار کرد: لایحه مربوط به ایجاد ۶ منطقه آزاد و ۸ منطقه ویژه در سال ۹۴ از سوی دولت تقدیم مجلس شد ولی به دلایلی بررسی‌های این لایحه به طول انجامید.
وی خاطرنشان کرد: وقتی مجلس این لایحه را تصویب کرد با پیشنهاد نمایندگان سایر مناطق هم به تعداد مناطق آزاد اضافه و حدود ۶۰ منطقه ویژه به این مجموعه اضافه شد.
معاون رییس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور تصریح کرد: این طبیعی بود که شورای نگهبان این اقدام را مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی می‌دانست و راه حل این بود که دولت اعلام کند بار مالی این موضوع را برای ایجاد این مناطق آزاد و منطقه‌های ویژه می‌پذیرد.
انصاری افزود: در رفع ایراد شورای نگهبان مجلس یک همکاری کردد و الزام به ایجاد ۶۰ منطقه ویژه را به اجازه تبدیل کرد.
وی اظهار کرد: ولی در مورد ایجاد مناطق آزاد چون اجرا با دولت است قاعدتا دولت باید تصمیم می‌گرفت و چون این دو سه منطقه آزاد فقط عناوینش اضافه شده بود نقشه مناطق باید در دولت و دبیرخانه شورای مناطق آزاد نهایی می‌شد.
وی خاطرنشان کرد: در اوایل شهریور امسال این در دولت نهایی شده است و الان برای ثبت ابعاد نقشه رفته است که امیدواریم این مصوبه نهایی دولت قبل از پایان مهر به مجلس ارائه شود.
وی یاداوری کرد: منطقه آزاد بانه و مریوان پیشنهاد خود دولت بود و مشمول ایراد شورای نگهبان نبود بلکه یک منطقه آزاد در مازندران و یک منطقه آزاد در خراسان رضوی مشمول این ایراد شورای نگهبان بود که دولت برای رفع این ایراد همراهی کرد.
انصاری خاطرنشان کرد: اگر تا پایان مهرماه جاری دولت نظر خود را ابلاغ کند که حتما ابلاغ می‌کند نظر شورای نگهبان برآورده و انشاءالله در فصل پاییز ابلاغ این قانون و شروع فعالیت منطقه آزاد بانه و مریوان باشیم که حتما در تغییر چهره استان نقش بسزایی خواهد داشت /کردپرس

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ورزشی

تبلیغ

اجتماعی

جهانی